Pierwszego kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej król polski i wielki książę litewski Jan Kazimierz oficjalnym aktem państwowym nadał Matce Jezusa Chrystusa tytuł Królowej Korony Polskiej i Wielkiej Księżnej Litewskiej, a następnie, po uroczystym ogłoszeniu go w katedrze, w obecności przedstawicieli Senatu, Izby Poselskiej, generalicji, czyli hetmanów, szlachty oraz przedstawicieli pozostałych stanów społeczeństwa Rzeczypospolitej, a także przedstawicieli dyplomatycznych państw obcych, akt ten został oficjalnie zarejestrowany w grodzie, co było dopełnieniem procedury obowiązującej przy tego rodzaju decyzjach. Krótko mówiąc, Matka Boska została Królową Korony Polskiej lege artis, więc papież, ustanawiając na prośbę polskich biskupów kościelne święto w dniu 3 maja, właściwie potwierdzał istniejący od 1656 roku stan prawny.
Warto bowiem zwrócić uwagę również na specyfikę stanu faktycznego. Dogmat religii katolickiej głosi, że Matka Boska została wzięta do nieba „z duszą i ciałem”, a więc egzystuje wprawdzie poza czasem, ale w jak najbardziej ludzkiej postaci, a zatem, z punktu widzenia zasad prawa rzymskiego, może być podmiotem praw, również i takich, jak obdarzenie tytułem królewskim.
Zatem ustanowienie Matki Boskiej Królową Korony Polskiej spełnia warunki ważności nie tylko od strony prawomocności aktu dokonanego przez króla Jana Kazimierza, ale również od strony Osoby tym tytułem obdarowanej. Krótko mówiąc, wygląda na to, że Polska nadal jest monarchią, ponieważ żadna władza, ani polska, ani obca, prawomocnego nadania uczynionego przez króla Jana Kazimierza nigdy ani formalnie, ani w sposób dorozumiany nie odwołała.
piątek, 10 września 2010
Polska w dalszym ciągu jest monarchią
http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=950 :